Dnes 17.4.2021 má svátek:        zítra:     

Články

« Seznam

Jablíčkový den

27.10.2009

Touto pozvánkou vše začalo…

10.10.2009 v 10:10hod se sešli chlapi na Palírně ve Veleboři a pustili se do jiné tekuté výroby z jablíček, než na jakou jsou obvykle na palírnách zvyklí. Pro jejich děti a mámy lisovali lahodný mošt plný zdraví. Po obědě se tedy k tatínkům přidali i ostatní členové rodin, aby si tu číši zdraví vypili spolu s nimi. Mámy navíc připravily zdravé mlsání v podobě jablečných dobrot. A že jich tam bylo!

Já za sebe prozrazuji recept na tu, kterou jsem připravila:
Hraběnčiny řezy:
Těsto: 200 g polohrubé mouky + 200g špaldové mouky
200 g másla, prášek do pečiva, 150g cukru moučka, 4 žloutky
Náplň: 600 g jablek, 200 g cukru krystal, 100 g ořechů, 4 bílky, 50 g rozinek, 1 lžička skořice
Postup přípravy:
Plech vymažeme tukem a vysypeme moukou. Do mísy prosejeme mouku s práškem do pečiva, přidáme žloutky utřené cukrem, změklé máslo a vpracujeme co nejrychleji do těsta. Dvě třetiny vyválíme a namačkáme do plechu a 1/3 těsta necháme v chladničce ztuhnout. Na plech s těstem nastrouháme jablka, ochutíme skořicí, vypranými rozinkami a zasypeme strouhanými ořechy. Na jablka rozetřeme pevný sníh z bílků a cukru, postrouháme nahrubo zbytek těsta z ledničky a dáme vyhřáté trouby péct. Až začne těsto růžovět je upečené. Po vychlazení krájíme zoubkovaným nožem.

Kdo se chce přidat a recept není tajným rodinným pokladem, může své recepty na jablečné koláče či zákusky připojit v komentáři.

Děti si tento den také užily. Připravili jsme pro ně různé soutěže, hry, netradiční malování. Vše však mělo společného jmenovatele – JABLKO.
Bylo to moc příjemné podzimní odpoledne strávené s přáteli kolem KLOVELu a Kokrhélu při besedování se sklenicí moštu.
Děkujeme Drlíkům za umožnění celé akce a za poskytnutí tak příjemného útočiště v nepřízni počasí.


Věděli jste že…

Jablečná šťáva funguje i proti astmatu? Pokud si vaše dítě zamiluje jablečné džusy a mošty, chrání ho jejich pití podle britských odborníků před astmatem. Dýchavičností způsobenou touto nemocí totiž trpí mnohem méně než jejich vrstevníci s averzí vůči tomuto nápoji. Blahodárně tu totiž působí látky obsažené v jablkách, především flavonoidy a fenolové kyseliny, které pomáhají tišit záněty v dýchacím aparátu.
Jablečný mošt je podle posledních průzkumů hotovým elixírem zdraví. Odborníci z University of Glasgow tvrdí, že moštová jablka mohou poskytovat nápoj, jehož konzumace chrání tělo také před infarktem, mrtvicí i nádory.
Jablka zlepšují zažívání, protože jsou bohatá na vlákninu, mají blahodárný účinek na váš metabolismus. A to zejména tehdy, jíte-li je společně s cereáliemi. Obsahují také velké množství draslíku (K), který je nezbytný pro udržení správné hladiny vody v těle, správný přenos v nervovém systému, zásobování mozku kyslíkem, zachování funkčnosti ledvin a svalů.

Zdeňka Míčová

Prohlídněte si ve fotogalerii pár fotek z Jablíčkového dne, přímý odkaz zde: www.klopinavelebor.c…


Komentáře

ola

27. října 2009, 16:49:56

Víc takových akcí.Děti byly velice spokojeny.Souhlasím příjemné odpoledne.

dana králová

28. října 2009, 20:23:39

Také bych chtěla poděkovat za příjemně strávené jablíčkové sobotní odpoledne ve |Veleboři.Jablíčkové řezy a štrúdly byly moc dobré.
Zpráva pro nezúčastněné : zveřejněné fotografie dětí i dospělých z této akce dokazují,že i když se tato konala na palírně, na děti to němělo negativní vliv a dospělí dávali dětem dobrý příklad - pili mošt,to jen tak na okraj.S pozdravem Dana Králová

Jirka Švéda

1. listopadu 2009, 21:38:11

Tak to tu ještě nebylo!
Fakt dobrá akce - kdo se chtěl bavit, tak se bavil!Jablečný mošt byl vynikající a "bochte take".
Škoda, že už zásoby zmraženého moku došli, příště ho budeme muset více ředit vodou!
S pozdravem "VELEBOŘSKÉ HAJNÉ"

TOPlist